O stowarzyszeniu

Wigierskie Stowarzyszenie Turystyczne zrzesza w swoim gronie osoby i podmioty gospodarcze świadczące usługi turystyczne w rejonie urokliwego jeziora Wigry .

Korzystając z naszych usług o każdej porze roku spędzisz wspaniały urlop , odpoczywając od miejskiego gwaru, zrelaksujesz się podczas leśnych spacerów i wędrówek, płynąc kajakiem,żaglówką lub statkiem, łowiąc ryby, jeżdżąc na nartach, bojerem, konno lub rowerem,zażywając uzdrawiającej kąpieli w ruskiej banii, smakując regionalnych potraw i napitków, a to wszystko w bezpośrednim sąsiedztwie jeziora Wigry, które jest sercem Wigierskiego Parku Narodowego, a ten z kolei znajduje się w centrum Suwalszczyzny – najdalej na północny – wschód wysuniętego krańca Polski, wciśniętego pomiędzy Białoruś, Litwę i rosyjski Obwód Kaliningradzki. Tutaj zobaczysz najpiękniejsze formy terenu związane z obecnością lądolodu najmłodszego zlodowacenia : głębokie rynny polodowcowe, kręte wały ozów i wysokie pasma wzgórz morenowych. Krajobraz ten jest niezwykły, ponieważ łączy cechy terenów podgórskich z nizinnymi pojezierzami i rozległymi kompleksami leśnymi.

W tej baśniowej krainie usytuowany jest nad jeziorem Wigry nieopodal przepływającej Czarnej Hańczy Zespół Poklasztorny Zakonu Kamedułów, wykorzystywany jako centrum kulturalne i rekreacyjne oraz kultu religijnego. Na północnym krańcu tego jeziora funkcjonuje Stacja Edukacyjna „Wigry” – Muzeum Wigierskiego Parku Narodowego w Starym Folwarku, powstałe w efekcie modernizacji dawnej Stacji Hydrobiologicznej, która w okresie międzywojennym XX w. mieściła prężny ośrodek naukowo-badawczy światowej sławy. Na południowym brzegu jeziora Wigry, gdzie jego wody stykają się z Puszczą Augustowską, funkcjonuje zabytkowa Wigierska Kolejka Wąskotorowa zbudowana w początkach XX w. Kompleks ten w pełni wykorzystywany jest do celów rekreacyjnych.

Zapraszamy do odwiedzenia okolic jeziora Wigry i skorzystania z naszej bogatej oferty.