Atrakcje turystyczne na Suwalszczyźnie

Co warto zwiedzić i zobaczyć na Suwalszczyźnie ?

WIGIERSKI PARK NARODOWY zobacz

SUWALSKI PARK KRAJOBRAZOWY zobacz

MUZEUM OKRĘGOWE I MUZEUM IM. MARII KONOPNICKIEJ w Suwałkach w muzeum można obejrzeć wystawę poświęconą między innymi historii Suwałk a także wystawę poświęconą polskiemu malarzowi Alfredowi Wieruszowi Kowalskiemu, który był związany z Suwałkami. Właśnie w tym domu urodziła się znana polska poetka, nowelistka, pisarka i tłumaczka Maria Konopnicka.

SZELMENT – w centrum Suwalszczyzny na górze Leszczynowej mieści się ośrodek – „WOSiR Szelment”. To nowoczesny kompleks sportowo-rekreacyjny znajduje się on zaledwie 15 km od Suwałk, na pograniczu gmin Jeleniewo i Szypliszki bezpośrednio nad jeziorem Szelment Wielki na Górze Jesionowej, która w latach międzywojennych służyła do startów szybowców. Polodowcowa rzeźba tego terenu oraz srogie i białe zimy, trwające od listopada do kwietnia spowodowały, że sezon narciarski na „polskim biegunie zimna” jest wydłużony. Jest tam także naturalne lodowisko dla łyżwiarzy w porze zimowej, natomiast w sezonie letnim park linowy oraz wyciąg nart wodnych.
Obiekt oferuje noclegi oraz restaurację serwującą dania kuchni regionalnej Suwalszczyzny. Mieści się tu także wypożyczalnia sprzętu wodnego i narciarskiego. Miejsce jest rajem dla osób preferujących aktywną formę wypoczynku.

BAZYLIKA W SEJNACH – Sejny są położone 30 km od Suwałk nad rzeką Marychą. Tam wybudowano bazylikę pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny a w niej rzeźbę Matki Boskiej Sejneńskiej słynącej z łask. W Sejnach warto zwiedzić Podominikański Klasztor, dawny Pałac biskupi z XIX wieku i ratusz z epoki klasycyzmu, dawną synagogę (obecnie galeria), neogotycki kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej.  W Sejnach działa Ośrodek Pogranicze – Sztuk, Kultur i Narodów, który organizuje różne koncerty i wystawy. Co roku pod koniec lipca w Bazylice  odbywa się Międzynarodowy Festiwal Organowy Młodych JUNIORES PRIORES.

DWÓR MIŁOSZA W KRASNOGRUDZIE – miejscowość mieści się nad jeziorem Hołny, ale w pobliżu znajduje się także jezioro Gaładuś, które warto  dookoła objechać rowerem. To drugie pod względem wielkości jezioro Suwalszczyzny.
Pokaźny modrzewiowy dworek tonie w odcieniach zieleni. Wokół dworku rozciąga się park, który schodzi ku obszernemu jezioru Hołny. Jezioro jest zasobne w dużą ilość ryb. Wokół ptactwo i dzika zwierzyna. To Krasnogruda. Miejscowość położona tuż przy polsko-litewskiej granicy. Miejsce, którym w dzieciństwie rozkoszował się Czesław Miłosz. Dzisiaj Krasnogruda przyjmuje wielu turystów i gości. Tutaj prowadzone są odczyty, warsztaty oraz spotkania poetyckie.

DOM KULTURY LITEWSKIEJ W PUŃSKU – MUZEUM ETNOGRAFICZNE – Puńsk nazywany jest stolicą polskich Litwinów, którzy głownie zamieszkują teren Puńska i jego okolic. Działający od 1956 r. Dom Kultury Litewskiej jest centrum kulturowym, wokół którego skupione są zespoły pieśni i tańca w regionie.  W ciągu roku odbywa się około 50 imprez kulturowych. W samym DKL odbywa się bardzo dużo wydarzeń kulturalnych. W domu kultury litewskiej kultywuje się język litewski, tradycje litewskie i obyczaje. Przy DKL działa zespół choreograficzny „Jotva”, chór „Dzūkija”, kapela „Klumpė” i zespół taneczny „Vyčiai” i teatr stodolany. W domu kultury litewskiej mieści się muzeum Etnograficzne, w którym są przedstawione eksponaty związane z uprawą rzemiosła, roli i gospodarstwem domowym. W Puńsku możemy udać się do restauracji, w której dominują typowo litewskie dania (kartacze, bliny litewskie, kiszka ziemniaczana).

BAŚNIOWY SZLAK – biegnie doliną Czarnej Hańczy Rospudy i Szeszupy.  Szlak turystyczno krajoznawczy „Podróż do Etnobajki”.
(Baśniowy Szlak) został nominowany w Konkursie Polska Pięknieje 2015, w kategorii „Miejsce przyjazne rodzinie”. Jest to siedem przystanków w Wioskach Bajek – ciekawie zagospodarowanych miejscach zabawy, wypoczynku i rekreacji. Każdy z nich ma swojego własnego krasnala, który jest przewodnikiem i oddzielną tematykę, która jest związana z legendami, utworami Marii Konopnickiej, baśniami.  Szlak składa się z siedmiu wiosek tematycznych:
1.    Zaułek Krasnoludków przy Muzeum Marii Konopnickiej w Suwałkach
2.    Wioska Wesołych Wędrowców przy Ośrodku Maniówka w Nowej Wsi. W Maniówce znajduje się również najwyższy termometr tradycyjny na świecie.
3.    Wioska Dwóch mistrzów w Puńsku
4.    Dolina Przygód nad Szeszupą w Rutce Tartak
5.    Wioska Zapomnianych Wojów w Bakałarzewie
6.    Wioska Darów Lasu w Kopcu
7.    Miasteczko Sekretnych Uliczek w Sejnach
Jest to niezwykła frajda dla ciekawych świata maluchów oraz edukacja poprzez zabawę.

WIADUKTY W STAŃCZYKACH
Mazury to magiczny zakątek kraju. Właśnie tu wśród malowniczych lasów, pagórków i łąk, za wsią Stańczyki, znajdują się wiadukty nieaktywnej trasy linii kolejowej Gołdap – Żytkiejmy (31km). Mosty w Stańczykach są najwyższymi mostami kolejowymi i jednymi z najwyższych w Polsce o konstrukcji z żelbetu i licznych łukach. Długość – 200m i wysokość 36m. Architektura danego obiektu charakteryzuje się dokładnymi proporcjami a filary ozdobione są elementami wzorowanymi na rzymskich akweduktach w Pont du Gard (nazwa pochodzi z j. francuskiego). Znane są również pod nazwą akwedukty Puszczy Rominckiej. Dane miejsce budzi wiele emocji wśród zwiedzających, jest ono spektakularne i nietypowe z niesamowitym widokiem z ogromnej wysokości.
Na mostach organizowane wcześniej były skoki na linach oraz bungy jumping. Pod mostami płynie strumyk rzeczny, jest tam mnóstwo kamieni i bezpośrednie zejście nad wodę drewnianymi schodami, bilety wstępu są stosunkowo niedrogie a mosty są po generalnym remoncie. Będąc w Stańczykach warto również obejrzeć mosty w Kiepojciach, Botkunach koło Gołdapi.

ŚWIĘTE MIEJSCE – UROCZYSKO (ŚWIĘTE MIEJSCE) to urokliwe miejsce nad Rospudą, płynie tam rzeka Jałówka i jezioro Jagłowe. Miejsce to jest nazywane świętym, dlatego, że historia tego miejsca ma powiązanie z cudami, objawieniem się Najświętszej Marii Panny.
Każdego roku katolicy z okolic zbierają się w tym miejscu, aby pomodlić się. Modlitwa odbywa się corocznie w dniu 24 czerwca.
Mieści się tu kapliczka z 1990 r., drewniany świątek oraz kamienne i drewniane krzyże.
Jeden z tych krzyży postawiony został przez Jaćwingów po przyjęciu przez nich chrztu w 1283r.
Jest to ciche miejsce, ideale na spacery i bardzo urokliwe, można tam doskonale wypocząć na łonie natury i zorganizować spływ kajakowy oraz piknik dla całej rodziny.
SCHRONY BOJOWE Z CZASÓW II WOJNY ŚWIATOWEJ- schrony wchodzą w skład ufortyfikowanej poniemieckiej linii obronnej z czasów II Wojny światowej. Jest to część szlaku Fortyfikacji Pozycji Granicznej. W Raczkach znajduje się 9 zachowanych schronów, 13 w Bakałarzewie oraz 3 w Filipowie. W Bakałarzewie mieści się Skansen Fortyfikacji Prus Wschodnich.

PAŁAC PACA W DOWSPUDZIE – jest to pozostałość po dwukondygnacyjnym neogotyckim pałacu, który został wybudowany w latach 820-1827, dzięki staraniom Ludwika Michała Paca.
Ludwik Michał Pac był generałem Wojsk napoleońskich i polskich. Pałac zaprojektowali znani architekci P. Bosio oraz H.Marconi. Niestety zachował się do tej pory tylko arkadowy portyk i wieżyczka.
W odrestaurowanym jednym z obiektów można przyjrzeć się makiecie tego niezwykłego pałacu oraz zasięgnąć wiadomości odnośnie postawy i działalności Ludwika Michała Paca.

FORTYFIKACJE NAD DOWSPUDĄ –  jest to zespół 13 schronów wybudowanych przez Niemców podczas II Wojny Światowej jako wzmocnienie dawnej granicy z Prusami.
Schron został wybudowany przez jednostki inżynieryjne Wermachtu. W Bakałarzewie w muzeum można przyjrzeć się bunkrowi i ekspozycji muzealnej z autentycznymi przedmiotami z okresu II Wojny Światowej i dostać się na wieżę widokowo-fortyfikacyjną. Miejsce godne polecenia dla miłośników historii.

KANAŁ AUGUSTOWSKI – jeden z najciekawszych szlaków wodnych w województwie podlaskim. Został wybudowany w latach 1823- 1839 wg projektu generała Ignacego Prądzyńskiego. Mierzy sobie 80 km po stronie polskiej oraz 23 km na Białorusi. Już niebawem będzie możliwość w Rudawce przekroczenia granicy bezwizowo, tylko z paszportem drogą wodną bądź rowerem z przystankiem po stronie białoruskiej do 72 godzin.
Na kanale znajduje się 18 śluz (jedna graniczna, 3 po stornie białoruskiej, 14 po stronie polskiej).
Kanał Augustowski włączony został w Europejski Szlak Tematyczny – Transport i Komunikacja, będący częścią Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego.
Śluzy mają swoje nazwy własne:  Dębowo, Sosnowo, Borki, Białobrzegi, Augustów, Przewięź, Swoboda, Gorczyca, Paniewo (jedyna dwukomorowa śluza na Kanale Augustowskim), Perkuć,  Mikaszówka,  Sosnówek, Tartak,  Kudrynki,  Kurzyniec, Wołkuszek, Dąbrówka i  Niemnowo tam gdzie już dobiega końca kanał Augustowski. Śluzy i Kanał Augustowski możemy podziwiać podczas rejsów statkiem z Augustowa i podczas spływów kajakowe rzeką Czarną Hańczą.  Wzdłuż Kanału Augustowskiego biegnie również szlak rowerowy Green Velo, czarny szlak i czerwony – Podlaski Szlak Bociani.

STUDZIENICZNA – miejscowość jest ściśle powiązana z religią katolicką, kultem maryjnym, studnią z uzdrawiającą wodą. Wybudowano tam kaplicę Najświętszej Marii Panny oraz drewniany kościół ze zdobieniami z poroża. Miejsce to odwiedził również papież Jan Paweł II.

OSADA JAĆWIESKO – PRUSKA W OSZKINIACH – jest to kamienno- drewniany kompleks ukazujący dawny gród Jaćwingów – Bałtów.
Właśnie tam Prusowie i Jaćwingowie odbywali rytuały i obrzędy.
Można przenieść się w dawne czasy i dowiedzieć się na temat życia tych plemion.

BOLCIE – Trójstyk Granic Wisztyniec. W tej miejscowości znajduje się trójstyk granic: polskiej, litewskiej i rosyjskiej.
Linię graniczną wyznaczył sam Józef Stalin. Podzielił w ten oto sposób Prusy pomiędzy Państwa. Jest to miejsce niedaleko Wiżajn nazywanych polskim biegunem zimna.

SPŁYWY KAJAKOWE – Będąc na Suwalszczyźnie warto wybrać się na spływ kajakowy rzekami: rzeką Czarną Hańczą przez Kanał Augustowski, spływ Marychą, spływ Rospudą lub spływ rzeką Szeszupą.
Organizowane są spływy kajakowe dla miłośników przyrody i turystów, których pasją jest woda. Wszystkie informacje można znaleźć na stronie organizatora spływów Wigry24

SZLAK ROWEROWY GREEN VELOKRÓLESTWO ROWEROWE SUWALSZCZYZNY I PUSZCZY AUGUSTOWSKIEJ zobacz 

Mapa atrakcji turystycznych na Suwalszczyźnie – pobierz

mapa_atrakcje_suwalszczyzny