Wigierski Park Narodowy

WIGIERSKI PARK NARODOWY to jeden z największych parków narodowych w Polsce.  Najcenniejszymi elementami przyrodniczymi parku są ekosystemy wodne, a wśród nich największe Jezioro Wigry oraz najdłuższa rzeka i jedna z najpopularniejszych tras kajakowych Czarna Hańcza. Rozległe obszary leśne, na których dominują sosny i świerki, przedstawiają typ lasu charakterystycznego dla Puszczy Augustowskiej.

Atrakcje, które warto zobaczyć i skorzystać w Wigierskim Parku Narodowym:

Muzeum Wigier w Starym Folwarku – w tym muzealnym budynku, gdzie dawniej mieściła się stacja hydrobiologiczna jest prezentowanych wiele multimediów, które umożliwiają poznanie jeziora Wigry i okolic.
Można obejrzeć wystawę, która streści działalność stacji, jest dostępne obejrzenie sali laboratoryjnej tzw. awiwarium, można zajrzeć także w głąb lodowca i zapoznać się z  przyrodą Wigierskiego Parku Narodowego.
Jest to nietypowy obiekt, który z pewnością zainteresuje geografów, geologów, archeologów oraz przyrodników.

Rejsy łodzią „LEPTODORA” – jest to motorowa łódź, która zabiera swoich pasażerów na wycieczki przyrodnicze i edukacyjne po wodnych ścieżkach jeziora Wigry. Jest to niebywała atrakcja Muzeum Wigier w Starym Folwarku. Szklane okna umieszczone w podłożu łodzi umożliwiają nam obserwację żyjątek wodnych oraz roślinności Wigier.

SIEĆ ŚCIEŻEK EDUKACYJNYCH WIGIERSKIEGO PARKU NARODOWEGO – leśne przechadzki po Wigierskim Parku Narodowym są bardzo lubiane przez turystów pieszych oraz rowerzystów. Każda ścieżka inaczej się nazywa: „Płazy”, „Suchary”, „Las”, „Jeziora”, „Puszcza”, „Samle”. Na każdej ścieżce jest tablica oraz kładki i punkty widokowe ścieżek. Łączą się one ze szlakami turystycznymi wiodąc przez najbardziej godne uwagi tereny Parku.

KLASZTOR W WIGRACH – pokamedulski zespół klasztorny w Wigrach na półwyspie otoczonym przez jezioro Wigry stanowi dzisiaj najbardziej popularne miejsce na Suwalszczyźnie i to miejsce tworzy niepowtarzalny klimat.
Jest to bardzo ciche miejsce skłaniające ku refleksjom.

REJSY STATKIEM STATKIEM PAPIESKIM TRYTON – Rejsy statkiem „TRYTON” po jeziorze Wigry położonym na Suwalszczyźnie odbywają się od maja do września każdego roku.  Statek pływa trasą papieską, czyli szlakiem wodnym, którym w 1999 roku płynął podczas swojej pielgrzymki papież Jan Paweł II.
Trasa rejsu przebiega przez Zatokę Hańczańską, w której zaobserwować można Kormorany i Czaplę. Zatrzymujemy się również na Płosie na głębokości 73m – najgłębszym miejscu na Wigrach. Począwszy od Jana Pawła II na pokładzie statku gościliśmy wiele znanych osobistości, które zachwycone były dziką przyrodą otaczającą jezioro Wigry. Podczas rejsów wieczornych można podziwiać podświetlany Klasztor Kamedułów wraz z jego wieżą widokową oraz przyległymi obiektami. Główna przystań znajduje się pod Klasztorem Kamedułów w Wigrach.

SPŁYW KAJAKOWY CZARNA HAŃCZA – Rzeka Czarna Hańcza to jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce a na pewno Suwalszczyźnie. Warto się o tym przekonać i wybrać się na spływ wielodniowe a jeżeli mamy mniej czasu to warto przepłynąć wybierając jeden z kilku etapów oferowanych spływów jednodniowych: I wariant: Stary Folwark, Wigry – Maćkowa Ruda, Wysoki Most, II wariant Wysoki Most – Głęboki Bród/Frącki, III wariant: Frącki – Rygol, Mikaszówka.  I i II wariant są to spływy przez Wigierski Park Narodowy. Jest to Papieski Szlak Kajakowym, którym kiedyś pływał Karol Wojtyła. Spływ kajakowy Czarną Hańczą jest obowiązkową atrakcją i formą spędzania wakacji na Suwalszczyźnie. Oferta Spływy Czarną Hańczą

SZLAKI PISZE I ROWEROWE – Mapa Wigierskiego Parku Narodowego – pobierz

mapa_wigierski_park_narodowy